Astrologia
poniedziałek Luty 19th 2018

Popularne notki

Statystyki

  • Wszystkich wizyt: 69150
  • Dzisiaj wizyt: 11

Jak działa koniunkcja? Koniunkcja Merkurego z Marsem

Merkury to m.in. umiejętność artykułowania się, przekazywania myśli, operowania logiką. Marsa, gdziekolwiek by nie był, można najłatwiej zrozumieć dodając przymiotnik „zły“. Może to zbyt duże uproszczenie i ktoś poczuje się nieswojo, jednak tutaj mówię o samym archetypie. Jestem też zdania, że zło czynić potrafi każdy w różnym stopniu, sensie i znaczeniu i zresztą też czyni, bo nie ma za bardzo wyjścia, będąc częścią łańcucha pokarmowego. Każdy ma w horoskopie Marsa. Zło i dobro to nic innego jak subiektywna ocena rzeczywistości wobec własnego interesu. (Ten podział jest materialistyczny i niezbędny wszędzie tam gdzie „ja” trafia na „ty”, „my” na „wy” i „ja” na „świat” i „siebie” zresztą też. Jednak jeśli ktoś myśli wyłącznie w kategorii „dobry- zły”, temu umyka w życiu bardzo wiele. Spojrzenie to należy mianowicie do najbardziej podstawowych, więc przy stosowaniu tej kategorii myślowej, nie będzie raczej wzniesień intelektualnych w kierunku wyższych wartości duchowych.

Mars dodaje innym sygnifikatorom ambicji, agresji, chce być pierwszy i najlepszy i potrzebuje ku temu oczywiście jakichś ofiar. Musi się wyróżniać, w jakiś sposób zaznaczać swoją odrębność. A więc nie będzie „ciu-ciu”, tylko prędzej „plask!”. Mars atakuje i w tym sensie jest zły. Atakowanie kogoś lub czegoś jest częścią wojny prowadzonej indywidualnie bądź w kolektywie. Mars zwalcza. Oczywiście można walczyć zawsze w imię pokoju, zwalczać głupotę, walczyć o piękne ciało i o zdrowie, walczyć o posadę na szczycie korporacji, o ziemię sąsiada i biżuterię ciężarnej kobiety wracającej późnym wieczorem z pracy. Repertuar jest szeroki. Walka ma zawsze negatywny posmak, jako, że nie tylko szlachetny cel uświęca środki – również droga uświęca cel.

Jak działa Mars na Merkurego i odwrotnie?

Osoby, które posiadają w swoim horoskopie koniunkcję Merkurego z Marsem cechuje większa aktywność werbalna. Większa, dlatego, że w zależności od kontekstu i tła – ta osoba będzie się wyróżniać w danej sytuacji inicjatywą językową. To może działać też wedle powiedzenia, że „krowa, która dużo ryczy…”, lub „pies, który dużo szczeka…” itd. W sytuacji, w której nie wskazane są rozmowy, będzie mówić mało ale i tak doda coś od siebie.Taki człowiek mówi krnąbrnie, często tak jak nie wypada, uszczypliwie, atakując kogoś lub coś, często krytykuje i wyśmiewa, wyraża niezadowolenie, zaczepia. Jego słowa smakują jak danie nafaszerowane najostrzejszymi papryczkami świata. Tworzy hierarchię bytu, że są lepsi i gorsi i jak chcesz zaliczać się do tych pierwszych to się lepiej rusz. Mars to popędzacz i motywator, ale taki, który krzyczy i kara, którego stać na ciepłe ale i gorące, choleryczne słowa, wreszcie na tak zwane „pieprzenie“. Merkury działa na Marsa dając predyspozycje do multitaskingu – lub rozpraszając. Człowiek dwoi się i troi w swoim działaniu, często łapie kilka srok za ogon jednocześnie, tworzy wokół siebie chaos, dużo szumu i chętnie bywa w różnych miejscach – w sensie mobilności – trudno komuś takiemu siedzieć w jednym miejscu. Preferowany środek lokomocji jest jak najbardziej ambitny.

Tomasz_Jacyków

Koniunkcję Merkurego z Marsem ma stylista Tomasz Jacyków (ur. 17.6.1968 w Kołobrzegu (dane za Wikipedią), autor wydanej w 2013 roku książki „O elegancji i obciachu Polek i Polaków“. (Mars ma w tym horoskopie duży wpływ). W znaku Bliźniąt znajduje się stellium ze Słońcem, Wenus, MerkurymR i Marsem, które położone jest w kwadraturze do wrażliwego i stymulującego wyobraźnię Księżyca w Rybach, a po drugiej stronie w kwadraturze do Urana i Plutona, przy silniejszym wpływie Urana.

Merkury w retrogradacji może wskazywać na trudności z nauką czytania i pisania, na problem z wyrażaniem swoich myśli jako, że występuje u osób jakby introwertycznych, skupiających się bardziej na procesie meta-myślenia, meta-komunikacji. Czasami to brzmi jak brak zdecydowania, lub pojawia się zakręcenie, że człowiek zmienia swoje zdanie, przesławia się, powtarza, schodzi z tematu itd.

Niemniej jednak Merkury w Bliźniętach występuje w horoskopach osób, które mają duże zdolności komunikacyjne, które mówią dużo i w sposób klarowny przekazują swoje myśli, są bardzo ciekawe świata i chętnie próbują nowych rzeczy. Ponieważ stellium pana Jacyków odbiera kwadraturę Urana – te myśli będą zawsze niosły zaskakujące, odjechane, przedziwne i kreatywne treści, będą się też zawieszać w powietrzu i szybko zmieniać. Każda osoba spod znaku Bliźniąt ma zaprogramowaną ciekawość świata, biegłość, aktualność.  Zdecydowanie szerokie grono Bliźniąt czyta chętnie książki, całe życie się uczy i pozostaje bardzo aktywne. Przy kwadraturze z Uranem te cechy zostają podwyższone, pojawia się niespokojny duch, artystyczny geniusz. Ciągota do wszystkiego co atypowe, antysystemowe, inne. No i przy domieszce Marsa musi być w tym opisane wyżej zło – tutaj w formie krytyki, wulgarności. W stellium tym znajduje się również Wenus (życzliwość, sztuka, harmonia itd.) – Jacyków pisze i mówi o estetyce, modzie, obraca się w kręgu artystów i nie szczędzi również miłych, ciepłych słów i komplementów kiedy mu się coś spodoba. Niemniej jednak jest postacią obrazoburczą, która o tym wie i się z tym nie ukrywa, a autentyczność przekonuje w całej swojej krasie bardziej niż fałszywa grzeczność.

Zdjęcie z Wikipedii, CC BY-SA 2.0

Komentuj